fbpx

Życie kota bezzębnego

Gdy opowiadam ludziom, że moje koty nie mają zębów w ich oczach często widzę do wyboru: szok, niedowierzanie lub panikę. No bo jak to KOT BEZ ZĘBÓW?! Przecież to prawie jak znęcanie się! Tymczasem jest zupełnie odwrotnie…

Kocie problemy stomatologiczne

Stomatologia to bardzo ciekawa dziedzina weterynarii – niby wszyscy wiedzą, że koty mają zęby, a jednak bardzo długo nie rozwijała się specjalistyczna opieka pod tym kątem. W wielu lecznicach wciąż nie odsyła się pacjentów na typowe konsultacje stomatologiczne, w wielu miejscach takie konsultacje nie są też jeszcze dostępne. Tymczasem co raz więcej kotów zmaga się z problemami dotyczącymi zębów i przyzębia. Część z nich jest widoczna gołym okiem, część niestety nie…

O tym, co zwykle zwraca uwagę Opiekuna, czyli o kocim kamieniu nazębnym, pisałam już jakiś czas temu w osobnym tekście. Jednak tym, co często rozwija się w ukryciu, a staje się źródłem bardzo poważnych problemów, są resorpcje odontoklastyczne, zwane też nadżerkami (pełna nazwa tego schorzenia to Odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów a po angielsku FORL czyli Feline odontoclastic resorptive lesion).  O tym schorzeniu informuje co raz więcej kocich stomatologów, w tym m.in. lek wet. Alicja Gajosz, na której stronie można znaleźć następujące informacje o tym schorzeniu:

„Cierpi na nie nawet do 70% kotów, zmiany zwykle zlokalizowane są poniżej linii dziąseł. Choroba jest trudna lub niemożliwa do zdiagnozowania w badaniu jamy ustnej bez znieczulenia. Z tego powodu zalecane jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich wszystkich zębów.

Choroba polega na resorpcji tkanek zęba, ze względu na odsłonięcie kanalików zębinowych oraz infekcję miazgi (w których przebiegają nerwy) przebiega z dużą bolesnością. W skrajnych sytuacjach doprowadzając do problemów z jedzeniem.

Istnieją dwie metody leczenia: ekstrakcja lub amputacja korony. Ocena radiologiczna chorego zęba jest niezbędna do podjęcia decyzji o wyborze metody leczenia.

Z kolei warszawska stomatolog weterynaryjna lek. wet. Emilia Klim na swojej stronie pisze:

Przyczyny resorpcji zębów wciąż nie są do końca poznane, choć wymienia się wśród nich choroby przyzębia, urazy mechaniczne oraz niedobory żywieniowe. Postępowanie lecznicze różni się w zależności od typu i stadium resorpcji, a te jesteśmy w stanie określić tylko i wyłącznie dzięki prześwietleniu zębów. Warto podkreślić, że w przypadku kotów, prześwietlenie całego uzębienia to tak zwany „złoty standard” w diagnostyce chorób jamy ustnej. Dlatego ważne jest by wykorzystywać do tego, dedykowanych dla potrzeb stomatologii, systemów radiografii cyfrowej, które pomimo, że emitują bardzo niskie, a więc stosunkowo bezpieczne dawki promieniowania RTG, zapewniają doskonałą jakość zdjęć.”

W naszym domu resorpcje odontoklastyczne pojawiły się u wszystkich kotów: statystyka 100%, 4/4 zwierzaki zachorowały.  Jak więc wydać z zacytowanych powyżej wypowiedzi dwóch niezależnych specjalistek usunięcie zębów nie było u nas kwestią do rozważania na zasadzie „tak lub nie”. Było koniecznością…

Bunia – jeden kieł wysunięty z zębodołu, drugi z wyraźną resorpcją odontoklastyczną.

Jeden rok – cztery zabiegi

Pierwszy w kolejce do zabiegu ustawił się Stefan, u którego resorpcje stwierdzono jeszcze w grudniu 2018 w badaniu palpacyjnym – miazga zęba zaczęła się pokazywać już nad linią dziąsła na kle, co świadczyło o zaawansowanym rozpadzie szkliwa.  Potem poszło lawinowo: druga była Bunia, następnie Kiwi na dwa razy (najpierw usuwaliśmy tylko tylne zęby policzkowe, licząc na powstrzymanie dalszych problemów, koniec końców jednak trzeba było zdecydować się na drugą turę zabiegu i powyrywać wszystko do zera), a ostatni zabieg przeszedł Opek, u którego zostały tylko siekacze (akurat te zęby są dość trudne do usuwania, za to, gdy pojawiają się z nimi problemy, wypadają same).

Każdy z kotów znosił zabieg w indywidualny, odmienny sposób. Stefan i Bunia jakby nic nie zauważyli – dosłownie po paru godzinach od zejścia narkozy byli już gotowi do pochłonięcia zaległych posiłków i jeszcze kilku dodatkowych, na zapas. Dosłownie 24h po zabiegu żadne z nich już nie pamiętało, że kiedykolwiek miało problemy w paszczy. Opek dochodził o siebie niespełna 3 dni – pod koniec 3 doby zaczął już normalnie jeść i przejawiać swoją standardową życiową aktywność. Najgorzej przeprawę niosła Kiwi – najpierw długo nie chciała sama jeść, potem okazało się, że ma odczyn zapalny na szwach w pyszczku (trzeba je więc było interwencyjne usuwać, choć teoretycznie powinny się same rozpuścić), a na koniec stres i dyskomfort związane z cała tą procedurą doprowadził kotkę do masywnego zapalenia jelita grubego. Cała walka trwała blisko 3 tygodnie, ale na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Jednak to pokazuje, że jedna procedura może mieć kilka zupełnie odmiennych przebiegów, a w przypadku kotów czynnik osobniczy jest szalenie ważny.

Podobnie jest też z rozwojem chorób zębów i przyzębia – jest to ogromnie indywidualna sprawa. Jeden zwierzak będzie miał zęby jak perełki w wieku lat 18, a inny musi odwiedzać gabinet co pół roku, by ratować paszczę. Są koty, które nie są wstanie funkcjonować jeśli zaniedba się u nich codzienne mycie zębów oraz takie, które o tym procederze nigdy nawet nie słyszały bo nie ma takiej potrzeby. Wiele zależy też od indywidualnych odchyleń w zakresie pH śliny, które może ułatwiać lub utrudniać namnażanie się bakterii i odkładanie kamienia, w grę wchodzą też predyspozycje genetyczne do rozmaitych schorzeń a także, jak napisała dr Klim, to jaki kot miał „start” – czy był dobrze odżywiony, prawidłowo rozwinięty itp. U cierpiącego z powodu niedożywienia małego Stefana nie rozwinęła się nawet część zawiązków zębów stałych, jak więc można było oczekiwać, że ten kot będzie miał zdrową paszczę?

Kiwi – zęby po ekstrakcji.

Zabieg ekstrakcji i opieka pozabiegowa

Pierwsza rzecz, która czeka kociego pacjenta przed zabiegiem, to badanie krwi. Należy sprawdzić morfologię i biochemię – szczególnie stan nerek, gdyż pamiętajmy, że stan zapalny w jamie ustnej sprzyja rozwijaniu się niewydolności tego narządu. Dlaczego? Ponieważ ciągłe przełykanie, wraz ze śliną i pokarmem, namnażających się w pysku bakterii dociąża nerki poprzez konieczność radzenia sobie z taką formą „zanieczyszczenia” organizmu. A słabsza kondycja nerek to większe kłopoty przy narkozie.

Następny krok to seria zdjęć stomatologicznych, które pokazują jak wygląda stan całej jamy ustnej kota. Na ich podstawie określa się, które zęby będą usuwane i w jaki sposób przeprowadzić zabieg – czy wyciągać wszystko, czy jedynie ścinać korony, doprowadzając następnie do zalania korzeni w kości szczęki lub żuchwy.

Opek – dolne trzonowce z zaawansowaną resorpcją.

Po zabiegu dobrą praktyką jest także wykonanie zdjęć kontrolnych, aby upewnić się, czy nic nie zostało i nie będzie powodowało późniejszych powikłań.

Opek – zdjęcie porównawcze po usunięciu chorych zębów.

W przypadku moich kotów zabiegi ekstrakcji miały różny zasięg – Stefan stracił tylko kilka zębów, bo tylko tyle miał, natomiast np. Kiwi pozbyła się na raz 18 sztuk. To jest stan, którego ja sobie nawet nie jestem zdolna wyobrazić. Tymczasem koty radzą sobie z takimi wyzwaniami. Ważne jest jednak to, aby dbać o ich dobrostan z dniach następujących po zabiegu. Należy więc omówić z lekarzem prowadzącym kwestię podawania leków przeciwbólowych (w naszych przypadkach były to opioidy) i przeciwzapalnych (by nie doszło do rozwinięcia się pozabiegowego stanu zapalnego) a także ustalić termin wizyty kontrolnej.

Bunia ze znieczulonym miejscowo pyszczkiem zaraz po wybudzeniu.

Dobrze jest też ok. 48h po zabiegu podawać kotu mocno rozdrobione (lub nawet zblendowane) mokre jedzenie tak, by nie podrażniać naruszonych dziąseł. Trzeba też zwracać uwagę na szwy – u niektórych kotów może bowiem, tak jak u Kiwi, wystąpić odczyn na nici, co podnosi dyskomfort i opóźnia proces gojenia. Bywa więc, że takie szwy, jak w naszym przypadku, należy usuwać ręcznie, gdy tylko pozwoli na to wstępny zrost tkanek.

Bezzębny kot na co dzień

To, co jest największym zyskiem z zabiegu, to, że kot bez zębów przestaje odczuwać ból, może swobodnie jeść, myć się, ale, co najważniejsze, przestaje stale podtruwać swój organizm w wyniku ciągnącego się stanu zapalnego, podnoszącego ilość bakterii w organizmie. Wielu opiekunów, którzy zdecydowali się na ten zabieg, po jego wykonaniu jest zaskoczonych jak bardzo poprawił się stan ich zwierzaka. Tak, pierwszych kilka dni bywa trudne, ale gdy już dziąsła się wygoją kot spokojnie rozgryza nimi większe kawałki mięsa czy karmy z puszki i nie ma z tym problemu. Z diety wypadają natomiast elementy kostne czy chrzęstne.

Poza aspektami związanymi ze zdrowiem, jedzeniem i higieną bardzo ważny jest też kontekst behawioralny. Problemy stomatologiczne to ciągły, chroniczny ból. Ból wywołuje rozdrażnienie, rozdrażnienie się kumuluje, prowadzi do frustracji a frustracja rodzi agresję. Koty z kłopotami w obrębie jamy ustnej są więc drażliwe, łatwo wpadają w konflikty, nie chcą nawiązywać prawidłowych reakcji społecznych i są bardzo trudne jeśli chodzi o relacje w grupie. I nie ma się do dziwić. Wystarczy sobie przypomnieć jak my się czujemy psychicznie gdy boli nas jeden ząb. A kota z problemem stomatologicznym nie rzadko boli całe wnętrze pyska. Dlatego też badanie stomatologiczne jest jednym z obowiązkowych elementów diagnostycznych u kota z zachowaniami agresywnymi. Dopiero bowiem gdy w paszczy jest spokój psychika ma szanse się wyciszyć.

Wszystkie moje zwierzaki, po usunięciu zębów, są spokojne i szczęśliwe, nie mają problemów z jedzeniem i doskonale funkcjonują w codziennym życiu. Tylko czasem, gdy przyjdzie do kocich zapasów, wychodzą z nich nieco bardziej obślinione a w ich oczach widać zdziwienie mówiące: „jak to nie mogę go/jej ugryźć!?” Ale to jedyny moment gdy tęsknią za zębami. Poza tym z powodu ich braku czują wyłącznie ulgę.

tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk

4.4 29 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
87 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
2 lat temu

Nasz kot w wieku trzech lat właśnie miał usuniętych sześć zębów… Nie spodziewaliśmy się tego, to miał być tylko zabieg usuwania kamienia nazębnego (wykonywany ostatnio 1,5 roku temu). Sytuację komplikuje fakt że jest to kot nabyty w wieku dorosłym, nienauczony higieny jamy ustnej i niedotykalski. Nie wiem nawet czy pozwoli sobie zaaplikować środek przeciwbólowy, który dostaliśmy od weterynarza – podejrzewam, że nie… Jest mi smutno. Poza podawaniem mu wyłącznie mokrej karmy i proszku z alg nie widzę innego sposobu na zadbanie o jego zęby bez przyprawienia go o nerwicę. Czy dręczyć go szczoteczką mimo to?

Karolina
Karolina
2 lat temu

Dziękuję za odpowiedź.

Karolina
Karolina
2 lat temu

Dzień dobry, to znowu ja. Staraliśmy się jak mogliśmy i na tyle, na ile się dało, smarowaliśmy kotu dziąsła preparatem OraZn (wet też go nam podsunął), podawaliśmy też algi do jedzenia i siłą rzeczy całkowicie przeszliśmy na mokrą karmę, jednak niestety… Pomimo tego wszystkiego, nie zapobiegliśmy odkładaniu się kamienia nazębnego u naszego kota i po pół roku od poprzedniego zabiegu potrzebny jest następny. Załamka, ten kot jest jeszcze taki młody! Wiem, że zdrowe zęby to priorytet, ale też zastanawia mnie jaki wpływ na kondycję kota może mieć tak częste poddawanie go narkozie. Już przechodzi mi nawet przez myśl żeby zapobiegawczo… Czytaj więcej »

Karolina
Karolina
2 lat temu

Dziękuję.

Ida
Ida
2 lat temu

Mój kot miał ekstrakcje wszystkich 4 kłów, chyba kilku siekacz, koniec końców ma wszystkie tylne zeby zdrowe, a z przodu żadnego, to było w grudniu, kot do dzisiaj nie je normalnie, nie żywi się sama, żadna karma jej do końca nie pasuje, każe się karmić z ręki a inaczej je bardzo malutko i chudnie, jest to frustrujące karmić kota codziennie od 5 tygodni, często wypluwa jedzenie które chwyci, nie wiem jak jej pomóc, to chyba w jej psychice

Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

Bardzo przydatny wpis! Właśnie się dowiedzieliśmy, że nasza kotka ma do usunięcia dwa ostatnie zęby (być może dolne też). Wiedziałam, że ma kamień, nie krwawiły jej dziąsła, a tu na wizycie pani doktor odsłoniła dziąsła i szok. A dzień wcześniej nic. Poza tym czeka nas leczenie jej pęcherza. I dobrze, że tylko pęcherza, bo inny weterynarz był przekonany, że kot ma cukrzycę i chciał jej dawać insulinę po tym, jak w badaniu wyszedł wysoki cukier (lekarka sama wspomniała, że kot może tak zareagować na pobranie krwi, a potem poszła w drugą stronę…) Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i Pani i… Czytaj więcej »

Magdalena
Magdalena
2 lat temu

Bardzo mnie ten wpis uspokoił. Dzisiaj odbieram moją 12-letnią kotkę z kliniki, miała usuniętych 5 zębów. Ogromnie się martwiłam, ale po tych informacjach – nieco mniej mam obaw co do tego, jak sobie poradzi.
Chciałam tylko dopytać o kwestie jedzeniowe – czy kocie chrupki w takim wypadku odpadają? Nie da rady ich zjeść, rozgryźć zaleczonym dziąsłem?

Renata
Renata
1 rok temu

A mnie zastanawia czy po calkowitym usunięciu zębów koty bardzo się slinią? Od miesiąca mam kotkę ze schroniska, miala być zdrowa, a okazało się, że cierpi na choroby przyzębia. W sumie jak ją odbierałam to nie miała już kilku zębów z prawej strony, nawet nie zauważyłam tego. Kotka była bardzo spokojna, a mi nie przyszło do głowy zaglądać jej w paszczę. Teraz okazuje się, że być może trzeba będzie usuwać resztę ząbków. Martwi mnie to, bo mam synka który samodzielnie przemieszcza się tylko po po podłodze, a to może oznaczać, że jego ręce beda miały nieustanny kontakt z kocią śliną… Czytaj więcej »

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

Dzień Dobry, jakaż wielka szkoda, że dopiero teraz trafiłem na tak pomocny blog, ile ja nerwów i strachu zjadłem. Mój kotek niestety ale musiał mieć usunięte wszystkie zęby prócz dolnych kłów, nawet nie zdaje sobie sprawy jak on musiał cierpieć przez tak długi czas (a mimo wszystko jadł). Na szczęście trafiłem do porządnej Pani weterynarz i dokładnie tak jak Pani opisuje po usunięciu kamienia okazało się, że trzeba ząbki usunąć. I niech wszyscy się nie martwią, że będzie problem z jedzeniem, doprawdy nie wiedziałem, że on potrafi tyle jeść (3 saszetki mokrego i pół małej puszeczki, chyba nadrabia).Stał się całkiem… Czytaj więcej »

Dariusz
Dariusz
1 rok temu

Dziękuje bardzo, ale niestety przyszły wyniki histopatologiczne, wyrok rak płaskonabłonkowy, ot i takie to życie, kiedy się zna przybliżoną datę pożegnania bądz co bądz z członkiem rodziny

Barbara
Barbara
1 rok temu
Reply to  Dariusz

Proszę nie poddawać się jeszcze. Koty czasem dobrze reagują na leczenie onkologiczne. Jednym z najlepszych onkologów zwierzęcych jest dr Jagielski z lecznicy Białobrzeska w Warszawie. Leczą tam zwierzaki, którym inni weterynarze nie dali szans. Trzymam kciuki za kotka i jego zdrowie!

Lucyna
Lucyna
1 rok temu
Reply to  Dariusz

Adoptowalam kotke po raku plaskonablonkowym, bez uszek zewnętrznych..po pół rokumiala usunięte wszystkie zeby.. walczyla dzielnie..teraz jest ok..

Bazylea
Bazylea
1 rok temu
Reply to  Renata

Mój po usunięciu prawie wszystkich zębów (zostały mu 3 kły i 1 mały ząbek z przodu na dole) nadal się mocno ślinił i krwawił, a dziąsła cały czas w stanie zapalnym. Przygarnęłam go w takim stanie i trwało to ok 2 lat (cały czas brał sterydy, a przy dużym nasileniu był włączany antybiotyk). Po tym czasie mu przeszło całkowicie i teraz nie bierze żadnych leków. Niestety jest cały czas na mokrej karmie. Chciałabym mu włączyć suchą ale boję sie, że łakomczuch rozora sobie dziąsła. Czy macie jakieś rady? Doświadczenia?

Lucyna
Lucyna
1 rok temu
Reply to  Bazylea

Najzdrowsza karma dla kota jest karma mokra, wysokomiesna..

Krystyna
Krystyna
1 rok temu
Reply to  Bazylea

Najlepiej zmiksować chrupki i dodać wody. Mój je takie zupki.

Pamela
Pamela
1 rok temu

Moja kotka ma 21 lat i boję się robić jej ten zabieg. Zachowuje się normalnie, ma apetyt, ale widzę, że te jej zęby są w opłakanym stanie ( większość była usunięta lata temu). Kotka je tylko tą stroną, z której zęby jej zostały… BARDZO boję się poddawać tak starego kota (nie wygląda i nie zachowuje się na swój wiek) narkozie, która jest nieunikniona. Boję się, że ona z tej narkozy się już nie wybudzi… Chcę jej poprawić komfort życia a nie ją stracić przez swoją nadgorliwość. I jeszcze muszę podpisać dokument, w którym podpisuję się pod tym, że mam świadomość,… Czytaj więcej »

Beata
Beata
1 rok temu

Witam serdecznie, mam dokładnie ten sam problem. Franka jest leciwą damą,19 lat z haczykiem i…przed kilkoma dniami spuchła na pyszczku,w miejscu wyrastania wąsów. Wyglądała jak chomik. Termin u weterynarza był dopiero po kilku dniach.Przez ten czas opuchlizna przemieściła się pod dolną szczękę i tak pozostała, pomimo antybiotyku. Diagnoza: fatalne zęby- do usunięcia i podejrzenie nowotwora. Badania krwi ,(lekko podniesione próby wątrobowe), wyszły b.dobrze, serce też ok. Planowana narkoza wziewna, ale i tak strach wielki, nie wspominając o kosztach(rzecz się dzieje w Niemczech). Ale chyba nie ma wyjścia. Podaję jej leki p/bólowe, ale sam akt podawania wykańcza ją i mnie, a… Czytaj więcej »

Kasia
Kasia
1 rok temu

Witam. Jestem załamana tym co stomatolog – rzeźnik zrobił z moim kotem 🙁 Nie miał większych problemów z zębami, nie śmierdziało mu nigdy z pyszczka, był radosny, bez agresji. Miał co prawda leczone od kociaka dziąsła ale z bardzo dobrym efektem.
Pierwsza doba od zabiegu, kot nie je ani nie pije nawet wody. Przez cały dzień trzymania w domu nawet się nie załatwił. Ale najważniejsze pytanie – Czy kot polujący, żywiący się myszami, ptakami i wychodzący poradzi sobie bez zębów?

Ola
Ola
1 rok temu

Czy kot po ekstracji kła może jeść karmę suchą? ❤

Ewa
Ewa
1 rok temu

A dlaczego sucha karma jest szkodliwa dla kotów?

Ewa
Ewa
1 rok temu

Dziękuję zaodpowiedź

Magda
Magda
1 rok temu

Książka jest świetna, tak ogólnie, ale przede wszystkim utwierdziła mnie w przekonaniu, że żywienie kotów mokrą karmą to nie jest tylko fanaberia ale konieczność 🙂

Reghy
Reghy
1 rok temu

Bardzo interesujący artykuł. Mojemu kociakowi dziś usunięto wszystkie zęby oprócz kłów. Zjadł już 2 michy mokrego i dostał kilka „chrupek” jako przekąskę (90% diety to mokra karma). Mruczy, łasi się… Mam nadzieję że ból wreszcie zniknie i wróci do normalnego kociego życia.

Kasia
Kasia
1 rok temu

Witam, mojego Ludwika w niedługim czasie czeka zabieg usunięcia całego uzębienia, po przeczytaniu Pani wpisu jestem nieco spokojniejsza.. aczkolwiek, obawa i tak jest 🙁 Prosze mi powiedzieć jakie są koszty takiego zabiegu, leczenia po..?

Kasia
Kasia
1 rok temu

Rozumiem. Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam 🙂

Magda
Magda
1 rok temu
Reply to  Kasia

My jesteśmy przed zabiegiem. Wet podał nam widełki zabiegu od 250 do ok. 400 zł (śląsk), zależnie od tego co się okaże po wykonaniu prześwietlenia. Na oko weterynarz wytypował 2 zęby do usunięcia, ale nie wiadomo co wykaże RTG. Trochę boję się zabiegu, a przede wszystkich dni po, ale mam nadzieję, że będzie dobrze.

Joanna
Joanna
1 rok temu

A nam właśnie dzisiaj wyrwano wszystkie zęby… Stefan jak tylko doszedł do siebie zaczął gmerać pazurami w paszczy…. zdążył już sobie wyjąć szew….Jutro wizyta kontrolna. Właśnie obciełam pazury żeby więcej szkody nie zrobił…. mam nadzieję że będzie bez komplikacji….

Kasia
Kasia
1 rok temu

Witam, jestem po kontroli z kotkiem u weta. Będziemy usuwać kamień z zębów, tylko pytanie.. czy jest sens? Jeśli za jakiś czas będzie mieć usuwane ząbki to czy teraz usunięcie kamienia coś zmieni? Pozdrawiam

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

My aktualnie jesteśmy po drugim zabiegu usunięcia zębów. Nasz kotek ma 3 lata i już niestety został pozbawiony ząbków. Na ta chwile trudno powiedzieć co będzie dalej bo od zabiegu minelo kilka godzin. Mam nadzieje że kotek bedzie świetnie sobie radził. Pozdrawiam wszystkie kotki oraz ich mamusie i tatusiow!!

Asia
Asia
11 miesięcy temu

Witam. Moja 8-letnia kotka ma mieć zabieg czyszczenia i usuwania ząbków. Weterynarz powiedział że być może będzie potrzebne usunięcie zdrowych ząbków tak, żeby szczęka prawidłowo się domykała-czy to normalne?

Agn
Agn
9 miesięcy temu

Dziękuję za wpis!
Mój kot ma 17 lat (na oko dają mu 5) 6mies temu wyrwałam mu pierwszy kieł, niestety już po pół roku Vet usunął mu 2 pozostałe i jeden z tyłu..
Czy praktyka pokazuje że ten proces to taka lawina?
Kot nigdy nie miał kamienia ale też nigdy nie jadł nic innego tylko suche i mokre.
Od czego mogło się to zacząć? Od wieku?
obawiam się o każdą kolejną narkozę. Kot miał ich w życiu już z 5 w tym 2 przy poważnych operacjach guzów podskórnych.
Co mogę zrobić dla niego lepiej?

Marta
Marta
9 miesięcy temu

Mam dwie kotki rosyjskie. Obie miały problemy z zębami od kiedy zaczely im wyrastać ząbki stałe, a mleczne ani drgnęły i trzeba było mleczaki usuwać zabiegowo. Już wówczas weterynarz zaproponował usunięcie wszystkich zębów bo widział że będą z nimi kłopoty, ale nie posłuchałam. Potem się przeprowadziłam, a dorastające koty okazały się „chorowite”, a to uszy, a to katar, a to oczy, a to jelitowki… Żaden weterynarz przez kolejnych 10 lat (!) nie zwrócił uwagi na zęby. Malutko miauczaly a to dziwne w przypadku tej rasy. Ostatecznie jedna z kocic przestała jeść i opadła noskiem o podłogę, zauważyłam lekkie krwawienie z… Czytaj więcej »

Bozena
Bozena
9 miesięcy temu

Dzień dobry, mój kot jest pozytywny na Fip i ma problemy z zębami. Weterynarz powiedział, że ten wirus umiejscawia się w dziąsłach i stąd zapalenia, które można „uspokoić ” antybiotykami do następnego ataku. Nie zalecił usuwania zębów. Kot ma już usunięte zęby bo wcześniejszy weterynarz stwierdził, że zęby były w złym stanie. Zalecił obserwację i ewentualne usunięcie innych zębów. Który z nich ma rację? Usuwać te zęby czy zostawić i dawać zastrzyki z antybiotykami?

bozena
bozena
9 miesięcy temu

Dziekuje za odpowiedz. Pojde do innego lekarza.

Monika
Monika
8 miesięcy temu

Moja 13-letnia kotka otrzymuje karmę weterynaryjną suchą Gastrointestinal z powodu przewlekłego zapalenia trzustki. Na mokrą karmę tego typu tylko macha łapą. Wczoraj miała zabieg stomatologiczny, zostały jej 4 ząbki na dole. Czym ją teraz karmić?

Dorota
Dorota
7 miesięcy temu

Witam, mój roczny kotek ubił sobie kieł (prawie przy dziąśle). Oczywiście poszłam z nim zaraz do weterynarza, myśląc , że najlepszym wyjściem będzie usunięcie reszty zęba. Weterynarz odradził. Po kilku dniach zauważyłam, że oczko nad złamanym jłem łzawi. Trwa to z krótkimi przerwami około 2 miesięcy, mimo zakrapiania i przemywania oka. Kot ma niebieskie, bardzo wrażliwe oczka, ale wydaje mi się, że to złamany kieł jest przyczyną łzawienia. Dodam, że kotek musiał mocno uderzyć w coś twardego -wyglądało to tak jakby dolnym kłem uderzył w górny, łamiąc go i raniąc się w górne dziąsło. Czy usunąć jednak ten ząb. Gdzie… Czytaj więcej »

Marta
Marta
6 miesięcy temu

Bardzo fajny artykuł. Nasza kicia już bez 7 zębów, czekamy aż kotek wydobrzeje. Pozdrawiam

Katarzyna
Katarzyna
5 miesięcy temu

Malutka koteczka z dworu musiała mieć wyrwane wszystkie ząbki bo były w strasznym stanie mimo tego że niedawno jej one wyrosły bo to były zęby stałe. Kotka już nie dałaby rady mieszkać na dworze bo bez zębów by sobie nie poradziła więc chcac nie chcąc mieszka ze mną i innymi kotami w mieszkaniu. Kotce zostały tylko kły. Dwa górne i dwa dolne. Niestety i przy nich jest stan zapalny i koteczka cierpi . Teraz moje pytanie czy kły idzie usunąć tak jak usuwane były pozostałe zęby , czy trzeba to robić operacyjnie bo są ciężkie do usunięcia i nie da… Czytaj więcej »

Klaudia
Klaudia
5 miesięcy temu

Mój kotek miał usunięte zęby wszystkie oprócz kłów, bo są zdrowe. Od 4 dni pije, ale nic nie może zjeść. Nie dotknie żadnej innej karmy oprócz swojej suchej. Próbuje ją jeść ale z pyszczka mu wypada, nic nie połyka i zniechęca się. Odchodzi i dopiero po kilku godzinach znowu próbuje, ale na marne. Nie mam już pomysłu jak mu pomóc. Przemielone go nie zje, pomiażdżonego też nie. Tylko te jego duże chrupki i koniec. Kotek z dnia na dzień marnieje.

Last edited 5 miesięcy temu by Klaudia
Karolina
Karolina
4 miesięcy temu
Reply to  Klaudia

Jak się czuję obecnie kotek? Zaczął jeść ? Pytam, bo moja kotka niedługo będzie miała taki zabieg i martwię się że nie będzie chciała jeść po zabiegu. Nie wiem jak często się to zdarza i co robić wtedy (leki przeciwbólowe rozumiem jak najbardziej i ewentualnie leki na apetyt), ale mimo wszystko mam duże obawy.

Klaudia
Klaudia
4 miesięcy temu
Reply to  Karolina

Kotek ma się lepiej. Wyszły problemy z nerkami spowodowane powikłaniami po operacji. Codzienne kroplówki i antybiotyk i kotek znowu biega, skacze i szaleje. Z jedzeniem ciężko do dziś. Musiałam go sama karmic przez cały czas, ale sam już powoli zaczyna sięgać po swoje ulubione chrupki, jednak z początku od tych dla kociąt i powoli już chwyta za większe. Pije za dwóch :))

Aga
Aga
4 miesięcy temu

Mój kotem ma pozytywny test na FIV, ma stan zapalny dziąseł i zalecenie usunięcia 2 zębów. Czy narkoza i zabieg może nieśc jakieś zagrożenia? Kotek jest zdrowy, wirus nie daje żadnych oznak, będa jeszcze badania krwi, ale już raz jeden weterynarz nam opowiedział, że nie podejmnie się zabiegu kota z FIV… Czy to jest duże ryzyko?

Weeeee
Weeeee
4 miesięcy temu

Dzień dobry! Dziękuję za ten wpis! Nasza kotka nie wykazywała żadnych objawów problemów z zębami, mimo już 13 lat na karku. Rutynowa wizyta u weterynarza i jest diagnoza – kamień i możliwe, że coś trzeba będzie usunąć. Wczoraj usunięto jej 2 zęby. Na początku nie była sobą, a dziś nie mogłam się doczekać, żeby dać jej jeść, bo chodziła niespokojna w nocy, ewidentnie głodna sprawdzała czy śpimy. Zjadła ze smakiem swoją ulubioną mokrą karmę, nieco mocniej rozdrobnioną niż zazwyczaj. Przy okazji zębów, zrobiliśmy jeszcze pakiet geriatryczny. Dziś omówienie i kontrola zębów. Dziękuję, że dzieli się Pani swoją wiedzą w Internecie.… Czytaj więcej »

Aśka
Aśka
4 miesięcy temu

U nas doszło do tragedii. 10 dni temu mój kot 5 l miał usunięte 13 ząbków na raz (IV st FORL), pomimo że miał apetyt, po antybiotyku 3 miesiące temu i smarowaniu lekiem VET-PROTECTOR kot przybrał na wadze 1 kg, nie wykazywał bólu w zachowaniu ale „nasz” wet przekonał mnie że już trzeba to zrobić. Nie wykonał przed zabiegiem RTG (cyt „żeby nie usypiać kota dodatkowo) ale na „oko” 12 mu usunie. Niestety, doszło do poważnego powikłania – masywny stan zapalny prawego oka. Wypisał Dicortineff, dostał Convenię i zostawił na nas 3 dni świąt samych bo zamknął zakład (11 list.).… Czytaj więcej »

Aśka
Aśka
4 miesięcy temu

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Jeśli chodzi o los oczka, rozumiem że to tylko lek.okulista widząc może ocenić i wyrokować. Z jedzeniem też kiepsko- już 10 dni po zabiegu i była jedna kupka większa i jedna malutka. Ktoś zasugerował (lek. wet. do znajomego który przychodzi codziennie do nas na kropienie, zastrzyki Marfoxin, i do pyszczka Meloxidyl) że po usunięciu zębów „ocznych” zaszywa się nie tylko dziąsło ale zabezpiecza się też zębodół (?), Jeśli to nie zostało wykonane, to poszła infekcja na oczko bo z prawej strony dziąsło gorzej się goi i to prawe oko „padło”. Tuż po operacji może dostał za… Czytaj więcej »

Aśka
Aśka
4 miesięcy temu

W związku z tym co w moim wpisie poniżej (ciężkie powikłanie z oczkiem) – Wszystkim z planowaną ekstrakcją ząbków radzę: pytajcie szczegółowo o wszystkie MOŻLIWE POWIKŁANIA ! zanim podpisze się „świadomą Zgodę” na zabieg, zwł. tak inwazyjny jak usunięcie wielu ząbków proście o wyczerpujące informacje ad.sam zabieg jak i podczas rekonwalescencji. Upewnijcie się, że zabieg jest na 100% konieczny (2 opinie co najmniej) i czy wykorzystano już wszystkie metody zachowawcze. Zminimalizujcie ryzyko powierzając zabieg TYLKO specjaliście- sprawdzonemu stomatologowi. W necie można poczytać np. art. dr Gawora – pomocne info dla opiekunów dzięki czemu na wizycie przedoperacyjnej wie się o co… Czytaj więcej »

Aśka
Aśka
3 miesięcy temu
Reply to  Aśka

Opiszę co działo się dalej z oczkiem po ekstrakcji 13 ząbków: po 2 tygodniach od ekstrakcji najlepszy okulista w okolicy wykonał operację ratującą oko, zgodziłam się chociaż nie dawał gwarancji i rokowania były słabe. Podczas operacji, okazało się że wysięk jest już głęboko i nadal się produkuje, ale oczyścił oczko, usunął soczewkę i tęczówkę. Niestety dobę po operacji wysięk namnożył się od nowa. Mimo kropli 4 rodzajów, doxycykliny w tabletkach nie dało się zatrzymać stanu zapalnego oka. Konieczna jest amputacja.

Aśka
Aśka
3 miesięcy temu

Opisałam kilkanaście dni temu jak po ekstrakcji 13 ząbków u mojego kocurka l 5 doszło do powikłania z oczkiem. 10 dni temu (tj 2 tygodnie po ekstrakcji) bdb okulista podjął się próby uratowania oka – śród-operacyjnie okazało się że wysięk objął już większość oka, poza wypłukaniem z wysięku usunięto soczewkę i tęczówkę, i mimo leków nie udało się opanować infekcji, stanu zapalnego. Konieczna jest amputacja oczka, ale czy ma szansę przeżyć w tak krótkim czasie trzecią poważną operację? co robić?

Aśka
Aśka
3 miesięcy temu

Dziś bylismy u innego okulisty po drugą opinię, wykonał USG i badanie dna oka. Ciężkie zapalenie błony naczyniowej gałki ocznej na tle infekcji bakteryjnej, zrosty tylne źrenicy, (włóknik, wylew krwi do przedniej i tylnej komory gałki), obrzęk przestrzeni zagałkowej, odwarstwienie ciała szklistego od tylnej ściany gałki – stan miesiąc po ekstrakcji 13 ząbków, mimo antybiotykoterapii i operacji ratującej oko po 2 tygodniach od ekstrakcji. Enukleacja (usunięcie oka) konieczne. Tak skończyło się u nas usuwanie ząbków. Dr powiedziała że u kotów takie powikłanie się zdarza po ekstrakcji (bliskość od ząbków) ale ja nic o tym nie wiedziałam, choć b długo się… Czytaj więcej »

Aśka
Aśka
3 miesięcy temu

Dziękuje za odp. Tez mam nadzieję że ten pech nas tym razem już opuści – bo doczytałam się że przy enukleacji oka u kotów częstym powikłaniem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego drugiego zdrowego oka, i jedno pociąga za sobą drugie. Przyznaję się do MOJEGO błędu – że w końcu, mimo moich na zdrowy rozum wahania, że 13 ząbków NA RAZ usuwać brzmi ekstremalnie, a wet argumentował że na 2 razy nie będzie rozkładał zabiegu bo 2 razy nie można usypiać kota. A jak się ten argument MA do faktu, że się okazało że w ciągu miesiąca można kota usypiać 3 razy… Czytaj więcej »

SandraWolk
SandraWolk
2 miesięcy temu

Dzień dobry. Mam kotkę z ulicy-ledwo odratowana-skumulowała wszystkie problemy świata w tym nadzerkowe zapalenie (forl). Nasz lekarz zdiagnozował problem szybko-już 3 krotnie usuwaliśmy zeby-już około 6 nie mamy sle problem nadal trwa.. kot się ślini złe pachnie itd. Czy powinnam usunąć wszystkie zeby naraz które zostały? Czy usunięcie zębów zakończy mękę kota czy ta choroba może zaatakować dziąsła?
Bd wdzięczna za odpowiedz
Sandra

Małgosia
Małgosia
12 dni temu

Witam, moj Nuno w piątek miał usunięte wszystkie zęby. Był strach i niepewność. Przez pierwsze trzy dni faktycznie był osowiały, ale może to też przez opiat podawany na dziąsła. Dzisiaj- 6 dzień po zabiegu już wrócił do siebie. Dostaje antybiotyk. Nie zwlekajcie z taką decyzją. Opis stanu uzębienia mojego kota po wykonanym rtg przyprawił mnie o dreszcze, że musiał cierpieć. Ważne jest znaleźć dobrego stomatologa, który będzie mógł ocenić stan zębów pod rtg. Niestety dotychczasowi lekarze, którzy zdejmowali Nunowi kamień nie robili takiego badania.

87
0
Would love your thoughts, please comment.x