fbpx

Syndrom Falującej Skóry kotów (FHS)

Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z tym tematem wie, że o Syndromie Falującej Skóry wiemy wciąż bardzo mało. Brakuje opracowań tego tematu, zwłaszcza w języku polskim – w zagranicznej prasie branżowej oraz podręcznikach weterynaryjnych czy behawioralnych sprawę opisano nieco lepiej, stąd ten wpis. Poniżej zamieszczam tłumaczenie artykułu o interesującym mnie temacie z anglojęzycznego serwisu PET MD. Mam nadzieję, że zawarte poniżej informacje okażą się przydatne. Pod tłumaczeniem zamieszczam też mój komentarz do zagadnienia. Przyjemnej lektury.

SYNDROM DRGAJĄCEJ SKÓRY U KOTÓW

Syndrom falującej skóry (ang. FHS – Feline Hyperesthesia Syndrome), nazywany też czasami padaczką psychomotoryczną, to jedna z najbardziej tajemniczych i niejasnych kocich dolegliwości. Zaburzenie to objawia się zazwyczaj nagłym, intensywnym wygryzaniem lub wylizywaniem okolic grzbietu, ogona oraz tylnych nóg. Angażowane są: skóra, system nerwowy oraz układ nerwowo-mięśniowy. Objawy mogą pojawić się u zwierzęcia w dowolnym wieku oraz niezależnie od rasy, choć szczególnie predestynowane do tego typu zaburzeń są koty syjamskie, abisyńczyki, koty burmskie i himalayany.

OBJAWY I TYPY
Objawy FHS najczęściej pojawiają się w postaci krótkich epizodów, kiedy to kot wylizuje się w czasie od kilku sekund do kilku minut. Pomiędzy tymi „napadami” zwierzę zachowuje się normalnie, by nagle zacząć wykazywać objawy charakterystyczne dla zaburzenia. Zazwyczaj są to: falująca lub drgająca skóra (grzbietu), gwałtowne ruchy ogona oraz powtarzające się wygryzanie, lizanie lub szczypanie okolic dolnej części pleców, rejonu miednicy, tylnych kończyn i ogona. Dodatkowo podczas napadu zwierzęta często mają rozszerzone źrenice, są silnie pobudzone i zachowują się w sposób chaotyczny oraz nieprzewidywalny.
Badanie palpacyjne zazwyczaj nie wykazuje żadnych problemów neurologicznych ani poważnych anomalii poza uszkodzeniem pokrywy włosowej, która zostaje naruszona przez intensywne punktowe wylizywanie. Odnotowano natomiast, że fizyczna stymulacja mięśni tylnej partii ciała wzbudza u niektórych pacjentów irytację, jak również czasami wywołuje pełen epizod objawowy.

PRZYCZYNY
FHS to rzadki syndrom, którego dokładna przyczyna wciąż nie została poznana. Może rozwijać się w powiązaniu z szerszymi problemami behawioralnymi, napadami drgawek lub zaburzeniami nerwicowymi. Koty bardzo aktywne oraz nerwowe są traktowane jako grupa podwyższonego ryzyka przy tym schorzeniu. Dodatkowo wystąpienie FHS może być wywoływane przez utrzymujący się stres środowiskowy. Część lekarzy uważa, że przyczyna występowania FHS u kotów jest złożona i nie musi koncentrować się na jednym czynniku wywołującym chorobę.

DIAGNOZA
Jeśli wykluczone zostaną wszelkie przyczyny fizyczne, postawienie diagnozy jest trudne i głównie bazuje na indywidualnej historii zwierzęcia oraz eliminowaniu innych jednostek chorobowych, które mogą dawać zbliżone objawy (są to m.in. przeczulica skórna, zaburzenia neurologiczne, choroba dermatologiczna czy obecność pasożytów zewnętrznych – przyp. aut.). Niestety nie opracowano do tej pory żadnego dedykowanego testu, którym możnaby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć FHS.
Dodatkowym schorzeniem, które wyklucza FHS, a może dawać podobne objawy, jest zaburzenie w rejonie przodomózgowia – efektem są m.in. zaburzenia zachowania oraz drgawki. Do wykluczenia tego rodzaju problemów wykorzystuje się diagnostykę obrazową, w tym rezonans magnetyczny, wykazujący ewentualną neurologiczną przyczynę choroby.

LECZENIE
Medycyna weterynaryjna nie opracowała dotąd dedykowanego sposobu leczenia FHS. Mimo tego wiele preparatów medycznych może wyciszać napady. Ponadto u wielu kotów stwierdzono poprawę w wyniku wprowadzonych przez opiekunów zmian o charakterze środowiskowym, połączonych z terapią behawioralną.

FUNKCJONOWANIE Z FHS
Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ewentualne czynniki środowiskowe, pogarszające samopoczucie zwierzęcia lub wywołujące wprost napady – wszelkie tego rodzaju elementy muszą być trwale wyeliminowane z otoczenia kota. Czasami przy silnym samookaleczaniu stosuje się kołnierze weterynaryjne. (Ja jednak nie polecam tej metody, gdyż może ona dodatkowo spotęgować stres u zwierzęcia i nasilić problem zamiast go wyciszać – przyp. aut.)

ZAPOBIEGANIE
Jeśli nie da się ustalić elementu, który wywołał FHS u kota, działania prewencyjne często sprowadzają się do wykluczenia z kociego środowiska wszelkich potencjalnie stresujących czynników (bądź do jego urozmaicania zanim problem się pojawi – przyp. aut.).

Na tym filmie można zobaczyć typowe objawy FHS u dorosłego kota:

Moje doświadczenia:
Z Syndromem Falującej Skóry podczas mojej praktyki behawioralnej spotykałam się kilkukrotnie – rzadziej niż z innymi zaburzeniami zachowań, ale nadal nie dość rzadko, by uważać tę przypadłość za niesamowity ewenement. I tak się składało, że jak dotąd przyczyna zawsze była jednakowa: była nią kocia nuda, lub inna forma niezaspokojenia indywidualnych potrzeb zwierzęcia (najczęściej społecznych lub środowiskowych). Syndrom Falującej Skóry objawiał się u zwierząt, którym nie poświęcano wystarczającej uwagi i nie gwarantowano dostatecznej stymulacji (nawet, gdy w domu był więcej niż jeden kot). Wówczas zwierzak zdawał się „wymyślać sobie” nieistniejący problem, przed którym uciekał i z którym się „bawił”. Tyle tylko, że te zabawy prowadziły do silnego pobudzenia, a także w części przypadków do samookaleczania. Zazwyczaj wprowadzenie urozmaicających środowisko zmian oraz dodanie kilku sesji zabawy w porach największej aktywności kota przynosiło bardzo pozytywne efekty. Nie twierdzę w tym miejscu, że jest to recepta na każdy tego rodzaju przypadek. Uważam jednak, że warto o tym pamiętać i w razie czego wypróbować takie rozwiązanie.

Inne sytuacje dotyczące ujawniania się FHS miały miejsce w przypadku kotów bardzo wrażliwych i delikatnych, w których świecie zmieniał się jakiś istotny element: zabrakło rytunizacji dnia, ulubiony kolega przestał być zainteresowany regularną zabawą, nagle z kociego świata zniknął darzony uczuciem człowiek. Każda z tych sytuacji, potencjalnie niegroźna, mogła wywołać poważne zaburzenie w kociej równowadze i skutkować szeregiem zachowań niepożądanych..

Zdarzali się też w mojej praktyce pacjenci, u których FHS łączył się z zachowaniami agresywnymi – przede wszystkim wobec opiekuna. Był to efekt zbyt wysokiego stopnia pobudzenia, którego kot nie potrafił rozładować w inny, bardziej „pokojowy” sposób. W takich przypadkach niezbędne były elementy uspokajające (suplementacja tryptofanowa czy też oddziaływanie feromonowe), każdorazowo łączone z odpowiednią terapią behawioralną bazującą na urozmaiceniach środowiskowych. Były jednak również takie przypadki, gdzie niezbędny był udział farmakoterapii, bez której nie było szans na przełamanie problemowego zachowania u zwierzaka. W tym miejscu jednak nadmieniam, że włączenie leków psychotropowych to zawsze bardzo poważna decyzja, która zapada w ścisłej konsultacji z lekarzem weterynarii i ma miejsce dopiero wtedy, gdy wszelkie inne metody pracy zawodzą.

FHS pojawia się u wielu kotów i co raz częściej jest zauważany przez Opiekunów nawet, jeśli nie znają specjalistycznej nazwy tego zjawiska. Warto jednak mówić o nim szerzej i edukować na jego temat, by jak największa liczba ludzi miała świadomość istnienia takiego problemu. Może to pomóc nie tylko w radzeniu sobie z już istniejącym problemem, ale też w ewentualnej prewencji tego zjawiska u kotów wciąż jeszcze zdrowych.

Tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk

4.5 15 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
35 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ola
Ola
5 lat temu

Moja kocica boryka się z problemem falujacej skóry w momencie, kiedy zaczynamy się z nią bawić. Co więcej jej ukochany opiekun jest w stanie ją uspokoić, Podchodząc do niej, delikatnie glaszczac i mówiąc spokojnym tonem. Wtedy nie dochodzi do ataku, a kończy się on przed wylizywaniem.

Marta
Marta
4 lat temu

Czy ta choroba występuje również u kotów wychodzących ? Co prawda nie zauważyłem nic z tych objawów u mojego kota i myślę że ma bardzo ciekawe życie. Jest wychodzący ale z wyboru większość dnia spędza w domu a zabawy i pieszczot sam się domaga ze skutecznym rezultatem . Zawsze jednak warto być czujnym obserwatorem, stąd moje pytanie 🙂

Kinga
Kinga
4 lat temu

Czy istnieją takie leki homeopatyczne, które byłyby w stanie pomoc kotu w rozładowaniu napięcia wynikającego z FHS?

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Bardzo dziękuję za ciekawy artykuł. Od lipca szukam pomocy dla mojego wychodzącego syberiana.Ma 7 lat. Byłam u weta,ale zakroplił na wszoły,których nie miał i do domu.W ub.roku w maju dokociłam dom starszą o rok od niego kotką z odzysku ragdoll. Kotka jest całkowicie nie wychodząca i nie polubiła się rezydentem. Podejrzewam u syberiana FHS. Jak mogę kotu pomóc? Czy powodem jego choroby może być kotka w domu? jeszcze tylko dopowiem,że kot nie chce teraz za bardzo przebywać w domu.Na razie jeszcze pogoda dobra.

Małgorzata
Małgorzata
3 lat temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Faktycznie muszę go kilka h dziennie,a przeważnie na noc przetrzymywać na siłę w domu. Koteczki nie mogę też wydać,bo jest bardzo wycofana. Ma 8 lat i boi się wszystkiego.Do mnie przyzwyczajała się kilka miesięcy zanim dała się dotknąć.To taka koteczka nieadopcyjna.Już chyba ze mną zostanie.Kocurek urodził się na wolności.Z powodu dredów i licznych odparzeń wolontariusze go wyłapali,ogolili i trafił do mnie.Mam szczęście do trudnych kotów.Pozdrawiam.

Mika
Mika
2 lat temu

Mojemu też faluje od około roku. Stał się bojaźliwy, nieufny i lękliwy. Myślę , że to od stresu lub tęsknoty za zgubioną, ulubioną zabawką.

Karolina
Karolina
2 lat temu

Czy w teorii może się to łączyć z idiopatycznym zapaleniem pęcherza?

Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu

Nie wiem czy to rzuci jakieś nowe światło na temat,ale mam koty z dwóch miotów od tej samej kotki i oba mają opisane objawy. Kotek z pierwszego miotu łagodniejsze, ale drugi wyrywa sobie sierść. Dodam tylko że oba były diagnozowane pod kątem pasożytów i alergii z negatywnym wynikiem.

Monika
Monika
2 lat temu

Podobne zachowanie zauważyłam u swojej kotki. Jest kotem domowym nie wychodzącym, ale po przyjściu z pracy poświęcam jej dużo czasu na wspólną zabawę co uwielbia. Początkowo myślałam z weterynarzem, że te ruchy, nerwowe bieganie i wylizywanie związane było z naroślą jaka miała z tyłu nad biodrem skokowym ( jest po usunięciu i czekamy na wyniki) ale dzisiaj zauważyłam u niej to samo nerwowe zachowanie. Kilka minut wcześniej zaczęłam ją czesać i czy to może być powodem że ten zespół się uaktywnia? Jest też bardzo zestresowana ponieważ nie znosi wizyt u weterynarza a ostatnimi czasy były częste.

Monika
Monika
2 lat temu

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Marzena
Marzena
2 lat temu

P Małgosiu moja kotka to przybłęda przygarnęłam i mam ja już 6 lat też ma zespół falującej siersci czasami ma kilka ataków dziennie biega po mieszkaniu syczy na ogon i warczy czasami strach podejść jak mogę u niej to złagodzić???

Jayyy
Jayyy
1 rok temu

Mój roczny kot (dachowiec) ma FHS i to od chyba samego początku, od kiedy go dostaliśmy. A miał wtedy 3 miesiące. Weterynarz w zasadzie nie powiedział niczego poza tym co znalazłam w Internecie, a w Internecie nie znajduję odpowiedzi. Od momentu wprowadzenia się Szefa na nasze włości nikt nie odszedł, nikt nie doszedł, nawet wnętrze się nie zmieniło. Mieszkamy w dużym domu, ale niestety kot jest wychodzący – choć miał nie być – jednak zostaje wiecznie wypuszczany przez dziadka, jak tylko jesteśmy poza domem i nie pomagają kartki na drzwiach, żeby tego nie robić. Jest wykastrowany, zachipowany, mieszkamy w sąsiedztwie,… Czytaj więcej »

Jayyy
Jayyy
1 rok temu

Póki co każdy jego dzień wygląda tak samo – od kiedy go mamy. Śniadanie 7 rano, potem wychodzimy do pracy, on ma eskapady, wracamy po 17, bawimy się, potem wypuszczam go na balkon gdzie obserwuje otoczenie, potem kolacja, potem sen. W między czasie oczywiście ma drzemki. Dziadek niestety ma prawie 90 lat i wszystko mu się miesza, niczego się mu nie wytłumaczy, kot to jeden z wielu problemów. Dziękuję za poradę z preparatami. I za odpowiedź. Najbliższy koci behawiorysta jest oddalony o 70 km od nas, ale będziemy próbować zorganizować soboty. Pozdrawiam

Ana
Ana
1 rok temu

Witam. Zauważyłam drgania u mojej kotki, w sumie od 2 dni, jest strasznie wystraszona, chowa się między szafe i pod łóżkiem, nawet nie jest zainteresowana zabawą, czy to moze byc Syndrom Falującej Skóry?

Patrycja
Patrycja
11 miesięcy temu

U nas przyczyną FHS była alergia pokarmowa = karma z zawartością oleju z łososia wywoływała różne objawy jak: biegunki, wymioty (Wiejska Zagroda) świąt na głowie (sucha Carnilove, Mac’s z kurczakiem), w tym jak się okazało FHS. Zmiana karmy na mono białkową – Gussto, tylko mokra i nie ma śladu po falującej skórze.

Ola
Ola
10 miesięcy temu

Moja kotka zachowuje się w stu procentach tak samo jak kot na zdjęciu. Ma 4 lata i zauważyłam to u niej może 3 lub 4 raz. Zawsze utrzymuje się dość długo, po kilka godzin lub nawet do dwóch dni. Weterynarz dała tabletki na uspokojenie, które nie pomagają i zaleciła krople na pchły. Jednak moja kotka pcheł nie ma na sto procent. Jest niewychodzaca i w mieszkaniu nie ma innego zwierzęcia. Kiedyś pamiętam dostała takiego ataku jak nie było mnie kilka dni w domu (a jest bardzo ze mną związana, był tylko chłopak) i jak wróciłam to właśnie dostała tego ataku.… Czytaj więcej »

Teresa
Teresa
6 miesięcy temu
Reply to  Ola

Witam od roku mój kot choruje na fhs dostaje tabletki na wyciszenie i działają rewelacyjnie jednak działają na 100 % po 3 dniach stosowania i kot musi je dostawać codziennie. Tabletki to stressoxan codziennie po 0.5 tabletki. Muszę dodać że jest to kot wychodzący .

Last edited 6 miesięcy temu by Teresa
Teresa
Teresa
6 miesięcy temu

Jeżeli pominę dawkę to 1 dzień nie robi dużej różnicy jednak nie pomijać na dłużej.

Kasia
Kasia
9 miesięcy temu

Witam dopadło i nas. Kot za chwilę 5 lat, mam go od 4,5 r. Tydzień temu w bardzo upalny dzień na balkonie po kilku godz siedział co prawda w Budce drewnianej , potem, do końca dnia wielokrotnie za każdym razem jak tylko wyszedł na balkon uspokoiło się na wieczór byl też do późna na balkonie i nic się nie działo. Dwa kolejne dni były bez słońca i był spokój, kolejne 4 dni upał na dworze i to samo i znów spokoj jak się ochłodziło. Wczoraj był najgorętszy dzień tej wiosny 35 stopni postanowiłam nie otwierać balkonu przez cały dzień. Kota… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by Kasia
Ewa
Ewa
2 miesięcy temu

Mój kot zachorował na FHS kilka miesiecy temu. Objawy stopniowo narastały do pełnego obrazu – gwałtowne wylizywanie grzbietu i nóg, galopy przez mieszkanie, wciskanie się w szafki, halucynacje („muchy”, „coś” na podłodze). Objawy pojawiały się jakiś czas po jedzeniu. Pierwszy wet nie postawił diagnozy, wysłał na USG (wyszło czyste), tu weterynarka postawiła rozpoznanie Zapisane leki – Malox i Fluoxetyna. Nie podałam bo skojarzyłam, że zachorował niedługo po odstawieniu mu mleka (jest fanem). Wróciło mleko, karma tylko mokra i niewielkie porcje. PO TYGODNIU OBJAWÓW NIE BYŁO. Niestety ostatnio musiałam go doustnie odrobaczyć (na kropelki ma alergię) i objawy wróciły. Wyglada jak… Czytaj więcej »

35
0
Would love your thoughts, please comment.x