Czym jest „syndrom głodu”?

Od czasu do czasu wśród moich pacjentów powtarza się ten sam schemat: kot odratowany z bardzo złych warunków, czasem młody a czasem dorosły, po zabraniu do domu i wyprowadzeniu na przysłowiową „prostą” nadal maniakalnie pożera i kradnie jedzenie. Dzieje się tak pomimo tego, że pożywienia ma pod dostatkiem i jest ono dobrej jakości. W takim przypadku najprawdopodobniej mamy do czynienia z czymś, co określam mianem „syndromu głodu”.

Jest to rodzaj zaburzenia powstającego w kociej psychice, które zazwyczaj dotyka zwierząt doświadczających potwornego, przejmującego głodu. Tak ogromnego, że realnie zagrażał ich przetrwaniu. Nie ma znaczenia czy te doświadczenia dotyczyły kociaka czy też pojawiły się już w wieku dorosłym – związana z nimi konieczność walki o życie (dosłownie!) wywołuje niesamowicie silne ślady w kociej głowie, a reakcje z nimi związane nie podlegają racjonalnej ocenie. Kot cały czas zachowuje się dosłownie tak, jakby kolejnego posiłku miało nie być. A co gorsza – on w to głęboko wierzy…

Oznaki syndromu głodu.
Do najczęstszych oznak syndromu głodu można zaliczyć następujące kocie zachowania:

  • łapczywe pożeranie zawartości miski „na raz”, bez umiejętności podzielenia nawet bardzo dużej porcji,
  • wyjadanie jedzenia innym kotom jeśli te cokolwiek zostawią,
  • jedzenie „na wyścigi” z innymi zwierzętami, a po skończeniu własnego posiłku próba przywłaszczenia sobie cudzej porcji,
  • brak gryzienia kęsów na mniejsze kawałki – zamiast tego obserwujemy przełykanie dużych fragmentów jedzenia „byle szybciej”,
  • obrona miski, a więc prezentowanie zachowań takich jak warczenie, prychanie, bicie łapami czy nawet próby kąsania gdy ktokolwiek (człowiek lub inne zwierzę) zbliża się do porcji jedzenia,
  • kradnięcie i zjadanie ludzkiego pożywienia – zgodnie z zasadą „jeśli Ty to jesz, to znaczy, że jest jadalne”,
  • wyjadanie odpadków z kosza na śmieci,
  • zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Zagrożenia związane z syndromem głodu
Wbrew pozorom jest ich wiele. Jednym z najistotniejszych jest to, że kot nie zwraca uwagi na to CO je, byle ZJEŚĆ. W swoich poszukiwaniach jedzenia często kieruje się węchem – z tego powodu może zjeść WSZYSTKO, co według niego ma zapachowy związek z pożywieniem: folię po wędlinach, reklamówkę w której było mięso, resztki z obiadu, dosłownie każdą rzecz, do której ma dostęp. To oczywiście może w prostej linii prowadzić do zatrucia pokarmowego, a także do dużo poważniejszych problemów takich jak np. wgłobienie jelita, które powstaje w wyniku przyklejenia się do ściany jelita np. kawałka folii – w takim przypadku działaniem z wyboru jest zazwyczaj operacja na jamie brzusznej w celu ratowania kociego życia.

Drugim problemem jest zjadanie rzeczy trujących – takich, które my jemy a kot to obserwuje. Kłania się tu więc cała długa lista pokarmów trawionych przez ludzi, ale toksycznych dla kotów takich jak: winogrona, rodzynki, awokado, rośliny cebulowe, czekolada, ksylitol, orzechy i wiele wiele innych. Dla kota z syndromem głodu nie ma znaczenia, że coś dziwnie pachnie lub smakuje. On i tak to zje. Nie zważając na konsekwencje.

Trzecia kwestia dotyczy samego sposobu i tempa jedzenia. Koty z syndromem głodu zazwyczaj nie gryzą – skupiają się jedynie na jak najszybszym przełykaniu pokarmu. A to z kolei może prowadzić do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Częstą przypadłością u takich zwierząt są wymioty, ponieważ żołądek nie radzi sobie z dużą ilością wtłoczonego na raz pokarmu i zwraca to, co kot zjadł (w wielu przypadkach to zwrócone pożywienie jest natychmiast zjadane ponownie, bo w mniemaniu kota z syndromem głodu nic nie może się zmarnować). Innym problemem są też biegunki lub rozwolnienia, gdyż duże kawałki karmy nie podlegają prawidłowemu trawieniu, przez co podrażniają jelita. Kolejnym problemem jest przejadanie się, które może w szybkim tempie doprowadzić do nadwagi i otyłości – jeśli kotu z syndromem głodu pozostawimy stały dostęp do jedzenia on nie będzie mieć umiaru, a to bardzo szybko odbije się na kondycji ogólnej organizmu.

Jak pracować z syndromem głodu?
Przede wszystkim trzeba skupić się na rutynizacji procesu karmienia. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że kot musi jeść małe porcje, często, o stałych porach. Tak, wymaga to pewnej dodatkowej organizacji systemu wydawania posiłków, jednak na szczęście żyjemy w czasach, gdy producenci kocich gadżetów wyszli nam na przeciw. W pracy z kotem syndromowym doskonale sprawdzają się bowiem miski elektryczne, ustawiane na odpowiednią godzinę, o której kot otrzymuje swoją porcję jedzenia.  Misek jest kilka rodzajów, w zależności od potrzeb (są takie na pojedynczą porcję i takie, w których zmieści się ich kilka). Warto więc przejrzeć pod tym kątem oferty sklepów internetowych, a z pewnością Opiekun znajdzie coś, co pasuje do jego potrzeb.

Trzeba też pamiętać, że w naturze kot zjada małe ofiary w dużej ilości, a więc jego posiłki są niewielkie, ale za to częste (warunkuje to m.in. obecny w kocim organizmie mechanizm glukoneogenezy). Dlatego też w normalnych warunkach kot powinien jest minimum 3-4 posiłki dziennie, a kot z syndromem głodu nawet 6.  Oczywiście najlepiej jest ustalić konkretną dawkę pokarmową z zoodietetykiem (taką, by spełniać realne dzienne zapotrzebowanie metaboliczne zwierzaka na energię). Jeśli jednak nie ma takiej możliwości dobrze jest przynajmniej trzymać się zaleceń ustalonych przez producenta karmy i kontrolować wagę kota oraz jego sylwetkę w oparciu o skalę BCS.

Kolejna kwestia to uniemożliwienie kotu podjadania tego, co nie jest dla niego przeznaczone. Z tego powodu opiekun nie zostawia żadnego „ludzkiego” jedzenia na wierzchu, pilnuje, by kot nie buszował po kuchni i nie wyjadał półproduktów ani resztek, na szafkę z koszem na śmieci zakłada specjalną blokadę itd. Pilnowanie kota z syndromem głodu to w dużej mierze pilnowanie siebie.

Jeśli nasz kot nie jest jedynakiem, tylko żyje w kociej grupie, bardzo ważne jest zapewnienie osobnego miejsca do spożywania posiłków. W końcu w naturze kot jest samotnym łowcą, który indywidualnie zdobywa i zjada swoją ofiarę. Karmienie wspólne, w jednym pomieszczeniu, w sąsiedztwie, lub co gorsza z jednej dużej miski, nasila zachowana rywalizacyjne, a więc podtrzymuje i utrwala potrzebę jedzenia „na wyścigi”. Taka sytuacja przy zwalczaniu syndromu głodu jest zdecydowanie niepożądana.

Ważne jest też, aby wybierać karmy dobrej jakości: mokre, wysokomięsne, takie, którymi kot faktycznie się naje. Jeśli będziemy podawać zwierzakowi jedzenie, które będzie go tylko „zapychać”, ale nie da faktycznego poczucia sytości, walka z syndromem głodu będzie o wiele trudniejsza i dłuższa.

Ostatnim elementem, z którego korzystam w pracy nad tym problemem, jest czas. Koty mocno pamiętają negatywne przeżycia, a głód jest jednym z  tych doświadczeń, które zapadają w pamięci najsilniej. Dlatego zwalczanie syndromu głodu u kota potrafi zajmować miesiące, a a nawet lata żmudnej pracy (u mojego Stefana trwało to blisko 24 miesiące i w tym wyniku nie odstawał specjalnie od statystycznej średniej).  Dlatego, jeśli Opiekun chce z tym problemem pracować, musi nastawić się na dłuższy okres walki i uzbroić w całkiem solidne pokłady cierpliwości.

Czy gra jest warta świeczki?
W moim odczuciu zdecydowanie tak. Wyprowadzenie kota z syndromu głodu, choć długotrwałe i trudne, niesamowicie ułatwia życie obu stronom: zwierzęciu i Opiekunowi. Dzięki temu można zarówno zostawić kota na cały dzień z większym zapasem jedzenia jeśli jest taka konieczność (np. z powodu nagłego wyjazdu), jak i nie martwić się konfliktem w kociej grupie, który może wybuchnąć wokół kociej miski jako newralgicznego zasobu. Ponadto koty, które wyszły z syndromu głodu, są spokojniejsze, a ich proces trawienny zachodzi w lepszych warunkach. Dlatego, w moim odczuciu, warto pracować z tym problemem. Zarówno dla dobra kota, jak i dla spokoju i komfortu Opiekuna.

Stefan i jego drobiowa polędwiczka – jedzona na spokojnie 🙂

Tech. wet. Małgorzata Biegańska-Hendryk, pisząca ten tekst jako Opiekunka cierpiącego na syndrom głodu Stefana. Zwalczenie tego problemu trwało blisko 2 lata – widząc aktualne efekty nie żałuję ani jednego dnia, który poświęciłam na pracę nad tym zagadnieniem.

 

 

25
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
15 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
Małgorzata Biegańska-HendrykJulaL.ARenataMałgorzata Biegańska-Hendryk Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gosia
Gość
Gosia

Niestety przez co najmniej 9 godz nie ma mnie w domu (praca) i podawanie 6 posiłków w regularnych odstępach jest niemożliwe, czy jest jaka kolwoek szansa na wyprowadzenie kota z syndromu?

Adam Bzukowski
Gość

Mój kociak nie miał szczęśliwej przeszłości, dlatego jak przyszedł do nas miał spore problemy z żywieniem: jadł wszystko, co mu podałam na raz, a później wymiotował, jadł wszystkie resztki (nawet suchy chleb) i rzucał się na nas, w trakcie każdego posiłku. Teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej, a kot nie ma problemów z żywieniem.

Magdalena
Gość

Zauważyłam coś podobnego u mojego kota, jak tylko do nas przyszedł. Od razu zjadał wszystko z miski i wymiotował.

Agata
Gość

Poprawiło się? Moja kotka tak miała, jak była mała.

Karolina
Gość
Karolina

Lubię Pani wpisy i podziwiam za wiedzę 🙂 Zastanawiam się, jak sprawa wspólnego karmienia kotów ma się do sytuacji, gdy w domu są dwa zdrowe kociaki? Karmić razem, stawiać miski obok siebie? A może rozdzielać, jakoś kombinować?

Anna
Gość
Anna

Dopiero teraz wpadłam na ten artykuł i takiego bloga 🙂 Adoptowałam drugiego kota, gdy miał ok. 4 miesiące. U mnie suche jedzenie zawsze było dla kotów dostępne, mokre starszy dostawał kiedy chciał (był świadomy ile chce zjeść i kiedy by było dobrze). Młody pożerał wszystko w ogromnych ilościach. Teraz widzę że miał cechy jakie tu zostały wymienione 🙂 Po miesiącu, gdy miał cały czas dostęp do jedzenia, uspokoił się. Już nie wyjada starszemu z miski, nie wygania go, nie ściga się kto szybciej zje i ile, nie jest taki łapczywy. Poczuł że to jedzenie u nas zawsze jest dostępne kiedy… Czytaj więcej »

Kasia
Gość
Kasia

Dziekuje za ten artykuł. Od jakiegoś czasu staram się przyzwyczaic kotkę do jedzenia mniejszych ilości pokarmu bo niepokoi mnie jej zarlocznosc. Cały czas prosi o jedzenie i niemalże waruje przy misce jak pies. A jak już dostanie swoją porcję o określonej porze to wszystko połyka, co potem zdarza sie jej wymiotowac. No cóż. Nie poddaje się i walcze dalej. Może w końcu uda się poskromic glodomora 😉 pozdrawiam

Wiola
Gość
Wiola

Mój kocur-przybłęda wyszedł z syndromu po ponad dwóch latach, a i teraz czasem zdarzy mu się incydent pochłonięcia porcji pokarmu, albo wyszabrowanie sera z siatki na zakupy…

Zofia
Gość
Zofia

Miałam kota który jadł bez opamiętania. Potrafił zlizać masło z blachy pod ciasto. Mój kot nigdy nie był głodzony. Czy to możliwe żeby kot był kompulsywnym obżeraczem? Wydaje mi się że on lubił jedzenie i jadł z nudów. Nieustająco dopominał się o więcej, nie potrafiłam sobie z tym poradzić. Bardzo też wyrywał się na dwór więc znalazłam mu dom wychodzący i tam się odnalazł. Nie jest już takim grubasem.

L.A
Gość
L.A

Witam, mam 7 letnią i pół roczną kotkę. Nie wiem co stało się z młodszą ale po narkozie ponieważ miała prześwietlany kręgosłup zaczęła się rzucać na jedzenie. Objawy zgadzają się z syndromem głodu. Nie wiem czy przyczyną tego jest akurat narkoza albo to taki zbieg okoliczności ale nie wiem co mam robić.

Jula
Gość
Jula

Dzień dobry. Pani artykuł pomógł mi zrozumieć ten problem. 6 dni temu adoptowałam kota ze schroniska. Kocisko ma ponad rok. W schronisku był pół roku. Powiedzieć, że ma syndrom głodu to jakby nic nie powiedzieć… heeh . On się rzuca na miskę jak nienormalny. Muszę mu wydzielać karmę., a on się drze jak opętany. Jakbym go głodziła. Aż mam wyrzuty sumienia gdy sama jem a on na mnie patrzy jakby umierał z głodu. Przez pierwsze 3 dni miał rozwolnienie. Pewnie stres, zmiana miejsca, ludzi, karmy. Byliśmy u weterynarza. 2 dni dostawał jakieś zastrzyki, dostał jakąś maź do podawania do pyszczka… Czytaj więcej »